O přepis zemního plynu a elektřiny jste na www.prepisenergii.cz zažádali ve stejný den. Doložili jste všechny potřebné doklady. A zatímco plynem od innogy už topíte, na zahájení dodávky elektřiny ještě pořád čekáte. Jak je to možné? Vysvětlíme vám, jak celý proces přepisu energií probíhá, co ho ovlivňuje a proč může trvat rozdílně dlouho.

Rádi bychom vám přepis energií ještě více usnadnili a vše provedli naráz v jeden den. Lhůty ale bohužel nemůžeme nastavit podle sebe, respektive podle vašich přání. Limituje nás hned několik faktorů – tím hlavním je legislativa.

A délku přepisu samozřejmě ovlivňuje i to, jestli jde o přepis „jen“ v rámci naší společnosti, nebo zda jde o přepis spojený i se změnou dodavatele. Zatímco v prvním případě komunikujeme jen s jedním dalším subjektem, druhý případ je komunikačně náročnější. A proto trvá déle.

Přepis energií v rámci innogy

Jednoduchá situace, kterou společně vyřešíme velmi rychle. Původní i nový odběratel odebírají energie od innogy, nedochází tedy ke změně dodavatele.

Přepis energií spojený se změnou dodavatele

Když novému odběrateli nevyhovuje původní dodavatel, může přepis spojit se změnou dodavatele elektřiny a plynu. Kvůli tomu trvá celý přepis déle: Komunikujeme totiž s až třemi dalšími subjekty – s dodavatelem původního odběratele, distributorem a operátorem trhu (OTE).

A pak je teprve vše hotovo. Není tedy divu, že se dodávka energií rozeběhne nejdříve 10 až 25 dnů po žádosti o přepis a změnu dodavatele. Finální termín ovlivňuje třeba to, jestli musíme ukončit smlouvu původního odběratele, nebo lhůty distributora, na jehož území odběrné místo leží. 

 

Mimochodem, sepsali jsme užitečný článek o tom, jak během přepisu energií rovnou změnit i dodavatele. Přečtěte si ho.

Věříme, že už je pro vás srozumitelnější, proč nemůžeme pro všechny vaše přepisované smlouvy stanovit stejný den zahájení dodávky. 

A ještě jedna praktická informace: Máte-li obavy, že vám odlišná zahájení dodávek udělají zmatek v zálohách, nestrachujte se. Plán záloh sice obdržíte v různých dnech, ale samotné hrazení je vždy k jednomu dni v měsíci (obvykle platbou převodem například k 15. dni). Zálohy pak hradíte až po zahájení dodávky.