Jak ušetřit za elektřinu, a přitom se nesmyslně neomezovat? Snadno!

Často stačí jen maličkosti, které nezaberou žádný čas navíc. Jen na ně myslet a příště nepouštět myčku dřív, než je úplně plná.

 

Žrout č.1: Pohotovostní režim

Žrout elektřiny č.1: Pohotovostní režim

Mít spotřebiče v pohotovostním „stand-by“ režimu je pohodlné a… pekelně neekonomické. To, že spotřebič hned po zapnutí funguje, totiž něco stojí. Mezi nejméně nápadné, ale o to úpornější žrouty elektřiny patří v tomto směru počítače a televize.

 

Řešení? Vypínejte tato zařízení síťovým vypínačem. Nebo příště televizi nebo počítač vytáhněte rovnou ze zásuvky. Pokud tedy výrobce nedoporučuje něco jiného.

 

Žrout č.2: Zapojené nabíječky

Žrout elektřiny č.2: Zapojené nabíječky

Sáhněte si do svědomí: Že také čas od času necháte nabíječku po odpojení telefonu v zásuvce?

Nepotěšíte tím nejen požární techniky (takové počínání totiž není úplně bezpečné), ale ani rodinnou kasu. Nabíječky na mobilní telefony i napájecí kabely notebooků totiž i po odpojení přístroje spotřebovávají elektřinu.

 

Žrout č.3: Chladnička

Žrout elektřiny č.3: Chladnička

Pokud máte doma „chladničku-babičku“, která má nejlepší roky už dávno za sebou, ale „přeci ji nevyhodíme, když funguje“, vězte, že taková chladnička spotřebuje až 20 % elektrické energie ve vaší domácnosti. Pak už nákup nového spotřebiče v energetické třídě A+++ není vůbec špatný nápad, co říkáte?

 

I k novému modelu se ale chovejte šetrně:

 

Žrout č.4: (Polo)prázdná pračka nebo myčka

Žrout elektřiny č.4: (Polo)prázdná pračka nebo myčka

Když pračku nebo myčku nenaplníte, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. I přesto, že většina moderních spotřebičů už nabízí „úsporné“ programy pro poloviční naplnění, spotřeba energie rozhodně poloviční nebude.

 

Mimochodem: Zkuste příště prádlo vyprat nikoli na 90, ale „jen“ na 60 °C. Úspora elektrické energie bude zhruba čtvrtinová a prádlo se zbytečně neopotřebí.

 

Žrout č.5: Klasické žárovky

Žrout elektřiny č.5: Klasické žárovky

Ano, úsporná LED žárovka vyjde oproti klasické „wolframce“ na malé jmění, ale investice do úsporného osvětlení se vám rychle vrátí.

Rozdíl ve spotřebě klasické žárovky a „LEDky“ je zhruba 80 %. Pokud tedy vyměníte žárovky v celém bytě nebo domě, bude úspora opravdu výrazná.

A samozřejmě platí: Nezapomínejte zhasínat!

 

Žrout č.6: Nevyužívání dvoutarifní sazby

Žrout elektřiny č.6: Nevyužívání dvoutarifní sazby

Používáte elektřinu k vytápění nebo máte elektrický bojler? Pak by bylo chybou nevyužívat dvoutarifní sazbu elektřiny. V čase nízkého tarifu mohou fungovat i další domácí spotřebiče. Pračka, myčka, domácí pekárna… to je jen pár spotřebičů, které mají funkci odloženého startu, a vy ji můžete využít při „číhání“ na nízký tarif.

Ve stanovený čas se spotřebiče spustí samy.

 

Nejste si jistí, jestli můžete využívat dvoutarifní sazbu? Podívejte se na přehled sazeb elektřiny a jejich podmínky . 

 

Žrout č.7: Hrnce bez pokliček

Žrout elektřiny č.7: Hrnce bez pokliček

Vaření bez pokličky? To je stejné jako topení pánubohu do oken. Když pokličku nepoužijete, provaříte často až 3krát více energie než s pokličkou, která na hrnec perfektně sedí. Stejně tak přemýšlejte nad tím, jakou plotnu pro jakou velikost hrnce používáte. Máte elektrický sporák?

Zkuste někdy plotýnku vypnout dřív a dovařit jen na zbytkovém teple…