Udržet během stěhování všechny důležité informace v hlavě může být obtížné a je vždy lepší mít plán. Proto jsme pro vás vytvořili užitečného pomocníka, který tu bude vždy během těch hektických dnů.

Stáhněte si průvodce stěhováním

3 měsíce do nastěhování

6 týdnů do nastěhování

  • Informovat majitele

    Pokud bydlíte v nájmu, je třeba svého stávajícího pronajímatele o stěhování včas informovat (nejlépe v souladu s výpovědní dobou uvedenou v nájemní smlouvě).

  • Zajistit si stěhováky nebo velké auto

    Vyberte si stěhovací firmu, která zajistí přestěhování na klíč, nebo poproste své přátelé o pomoc a určete si vhodný den pro přesun věcí do nového domova.

  • Protřídit věci

    Kdy jindy máte šanci zamýšlet se nad každou maličkostí ve svém bytě? To, co s vámi nepojede do nového, vám může po prodeji přihodit trochu do rozpočtu, nebo vykouzlit úsměv obdarovanému.

  • Doktor a zubař

    Poptejte se v novém okolí na vhodné lékaře, zapátrejte na internetu nebo požádejte zdravotní pojišťovnu o výpis smluvních lékařů s telefonními čísly

4 týdny do stěhování

4 týdny do stěhování

  • Nahlásit změnu trvalého bydliště

    Pokud potřebujete současně se stěhováním změnit i trvalé bydliště, může se vám hodit informace, že její změnu vyřídíte na místním úřadě s rozšířenou působností a nebudete potřebovat ani svoji fotografii, na úřadech si vás již běžně vyfotí sami.

  • Přepsat energie

    Pokud již máte k dispozici nový doklad k nemovitosti (např. kupní či nájemní smlouvu), můžete přepsat energie v předstihu a neztrácet čas. A díky online přepisu elektřiny a plynu od innogy to lehce zvládnete i z domova. Podívejte se na web prepisenergii.cz

  • Pojistit si domácnost

    Pokud již máte k dispozici novou nájemní či kupní smlouvu, nezapomeňte si hned vyřídit pojištění domácnosti pro ochranu vaší rodiny. Podívejte se na pojištění domácnosti od innogy na pojisteniinnogy.cz a využijte možnosti úhrady pojistného zahrnutého do měsíčních záloh za energie.

  • Zařídit si internet a TV

    Nezapomeňte dát vědět svému provozovateli telekomunikace o přesunu na novou adresu, v souladu s vámi uzavřenou smlouvou. Chcete-li smluvní vztah s provozovatelem zcela ukončit, požádejte o ukončení obvykle alespoň měsíc předem. Pokud jste měli v pronájmu nějaké zařízení, vraťte jej osobně na pobočku nebo zašlete poštou, nejlépe doporučeně do vlastních rukou (lze využít i službu informování o převzetí zásilky).

  • Začít balit

    Nastává nejlepší čas na balení! Skočte si pro banánovky, bublinkové folie, vyndejte ze sklepa staré noviny a hurá do toho! Pro lepší přehlednost si vždy obsah krabice popište, po přestěhování vám to usnadní hledání.

1 týden do stěhování

1 týden do stěhování

  • Potvrdit si závěrečné odečty

    Do předávacího protokolu bystě měli zaznamenat odečty stavů na vodoměru, elektroměru a plynoměru a potvrdit si je s předchozím majitelem nebo osobou, která energie a vodu odebírala.

  • Získat nové klíče

    Bez klíčů se do nového dostanete jen těžko. Domluvte se s realitním agentem nebo majitelem bytu na předání bytu včetně klíčů.

  • Zajistit hlídání

    Když se pod nohami motají děti a mazlíčci, moc se toho neudělá, takže nezapomeňte zavolat třeba babičce nebo se zeptat na hlídání ve školce či družině.

  • Odpojit elektrické spotřebiče

    Tohle může přijít jako poslední v řadě, ale přeci jen odmrazit ledničku a vyčistit mrazák může chvíli trvat.

V den stěhování

V den stěhování

  • Dát vědět sousedům

    Stěhování určitě nezůstane bez povšimnutí, je ale vždy lepší na takové události své sousedy upozornit a požádat o shovívavost. Může se hodit i vzájemná výměna telefonického kontaktu pro případ potřeby.

Po nastěhování

Po nastěhování

    • Nezapomenout na poplatky

      Jakmile se přestěhujete, je vhodné navštívit místní úřad, kde vás informují o formě úhrady vyvážení komunálního odpadu. Chcete-li se dívat na televizi či poslouchat rozhlas, měli byste rovněž vyřešit úhradu koncesionářských poplatků. Tyto poplatky jsou spjaty s trvalou adresou, přičemž se platí pouze jednou za celou domácnost a povinnost náleží vlastníkovi nemovitosti; vše lze vyřešit jednoduše např. po telefonu nebo online; v případě, že TV ani rádio nevlastníte a nepřijímáte je, je vhodné tuto skutečnost deklarovat formou čestného prohlášení.

    • Přidělat klíče nebo vyměnit zámky

      Pokud nemáte klíčů dostatek, lze je snadno namnožit (u některých typů zámků budete potřebovat tzv. bezpečnostní nebo identifikační kartu), nebo pro větší bezpečí zámky rovnou vyměňte. 

    • Pořídit si monitoring spotřeby energií

      Pokud chcete mít spotřebu elektřiny či plynu vždy na 100 % pod kontrolou, pořiďte si unikátní mobilní aplikací innosvět a chytrý senzor spotřeby, kteří vše ohlídají za vás, více informací najdete na innosvet.cz.